Nedá vám to. Neustále premýšľate o tom, čo sa stalo za posledných 12 mesiacov, čo sa podarilo a čo sa stalo absolútnym prepadákom, na ktorý chcete zabudnúť. Potrebu bilancovať v posledných dňoch roka má mnoho z nás. Bilancovanie je jednoducho folklór, zvyk a celkom prirodzená činnosť našej mysle, keď sa blíži obdobie konca decembra, keď sú Vianoce a následné sviatky za nami. Ako robíte inventúru? Zoznámime vás s prístupmi, ktoré vám pomôžu dosiahnuť správnu rovnováhu. A to sa týka aj vzťahov a sexu.

Podľa viacerých prieskumov je koniec roka pre mnohých ľudí dokonca najsmutnejším obdobím roka. Čo to znamená? Niet pochýb o tom, že mnohí z nás sa na bilancovanie pozerajú nesprávne a zbytočne vidia všetko príliš čierne. Samozrejme, ani druhý extrém - ružové okuliare a slnečný svit - nie je ideálny. Skôr než sa pustíte do celého vyvažovania, musíte si nastaviť vlastný vnútorný kompas na racionálnu cestu. Jednoducho nič nepreháňajte, neprežívajte a radšej racionálne analyzujte. Dalo by sa povedať, že si podľa toho zostavte svoj účet za uplynulý rok. Súvaha je doslova celkový pohľad na výsledok nejakej činnosti alebo stavu. Tak prečo ho zbytočne vytvárať nesprávne.

Bilancia vás môže posunúť vpred v mnohých oblastiach

Tak prečo vlastne súvaha? Základná otázka. Analýza celého uplynulého roka vám umožní byť úspešnejší v nasledujúcom roku. Teda ak sa pri bilancovaní poučíte z toho, čo sa naozaj nepodarilo, potešíte sa z úspechu toho, čo sa podarilo, a všetko podčiarknete víziou na ďalší rok. Neváhajte a všetko si zapíšte. Pomôže to. Zaznamenajte si všetko, čo považujete za plus a mínus. Zahrňte všetky oblasti, ktoré sú pre vás dôležité. Vzťahy a sex by nemali chýbať. Sú dôležitou súčasťou šťastného života. Skúste to - píšte, premýšľajte, vracajte sa v mysli k situáciám. Je to perfektný prvý krok k zdravej súvahe. Aj takáto analýza vám môže otvoriť oči ešte pred koncom roka. A to nie je všetko. Pretože mnohé mínusy môžete premeniť na plusy. Naozaj!

Vytváranie plusov z mínusov alebo ako sa stať úspešnejším

Takmer všetko závisí od nášho postoja. Niektorí ľudia vnímajú danú vec ako totálne zlyhanie, iní ako príležitosť na zlepšenie. A o to ide. Pri bilancovaní je dôležitým krokom zamyslieť sa nad tým, či to, čo sa vám zdanlivo nepodarilo, má iný význam. Skúste sa na problém pozrieť inak. Odmietla vás žena vašich snov, do ktorej ste vložili veľa energie? Neprešiel si pohovorom na svoju vysnívanú prácu? Neviete, prečo ste už dlho single a vzťahy vám nevychádzajú? Spočiatku je ťažké nájsť pozitíva v negatívach. Pozorne si prejdite celý zoznam nevýhod, ktoré ste si napísali v prvom kroku, a pozrite sa na ne z iného uhla pohľadu. Ako však dôjsť k takémuto vnútornému prispôsobeniu? Uveďme si dva názorné príklady:

Mínus 1 - Nedokážem dlhodobo uspokojiť ženy

To môže byť veľký a zásadne obmedzujúci problém v intímnom živote a vzťahoch. Je vôbec možné nájsť na takomto neúspechu niečo pozitívne? Väčšinu mužov, ktorí opakovane zažívajú neúspech pri uspokojovaní žien, sprevádza veľká frustrácia a často sa v tomto bode zaseknú. Nevedia, čo majú robiť ďalej. Cítia sa zle, menejcenne. Na celý problém sa však dá pozerať pozitívne. Vážne! 
Je to ako s inými chybami. Víťazom je ten, kto sa z nich poučí. Kto ich opakuje, robí stále niečo zle bez hlbšieho uvedomenia, prehráva. Ako teda nájsť kladnú hodnotu v tomto príklade? Už len to, že sa určite učíte a skúšate niečo nové, vás musí pozitívne nakopnúť! Prieskum trhu s knihami a trénermi zameranými na zvádzanie by vás mal určite stretnúť a priviesť k novej energii a bezpochyby aj k sebavedome vztýčenej hlave. Cesta je cieľom. Táto cesta bude skvelá a vy z nej vyjdete ako víťaz. Nie je to skvelá myšlienka na budúci rok? To je cesta k pozitívnemu naladeniu a motivácii... 

Mínus 2 - Nedokážem prekonať svoj strach a povedať, čo chcem

Neistota je mrcha. Obmedzuje nás to v mnohých smeroch života. Strach pramení z neistoty. A v horších prípadoch úplná paralýza a neschopnosť rozhodnúť sa. Rozpadá sa váš život kvôli neistote a z nej vyplývajúcemu strachu? Bojíte sa povedať viac na pohovore, pri rokovaní o zmluve, ale aj v osobnom živote, keď ste so ženou alebo medzi inými mužmi? Opäť môže byť veľmi ťažké pozerať sa na celkové problémy spojené so strachom pozitívne. Veď mnohí z nás si už od útleho veku nesú zo školy rôzne vzorce spojené so strachom. Viete, čo sa naučíte, keď ste mladí! 
Ale nebojte sa, aj v tomto prípade môžete mať navrch a brať strach ako výzvu, ktorú treba prekonať v nasledujúcom roku. Ide o to, aby ste si uvedomili, že každý má strach. Nevidieť ju len v sebe. Mnohí ľudia okolo vás dokonale maskujú strach. A rovnako aj váš šéf v práci. V psychológii by sa dalo povedať, že človek, ktorý nemá strach, je nestabilný. Takže už len to, že si uvedomíte strach každého z nás, vás upokojí a budete sa správať lepšie.
Pomôže vám aj tréning - v novom roku sa snažte po malých krokoch vystupovať zo svojej komfortnej zóny a žiadať aj o malé, menej náročné veci. To vás naučí uspieť pri neskorších zložitejších rokovaniach a rozhodnutiach.