Januárové dni, kedy opadané vianočné stromčeky stojí už dávno u popolníc, stávajú sa každoročne podľa mnohých štatistík krízovým obdobím a zaťažkávacou skúškou pre partnerské vzťahy, ktorých časť pravidelne do februári nevydrží a Valentín príde už s "krížikom po funuse". Sú to len otrepané frázy, alebo ide o fakty? Ovčím poplachom by sme sa nezaoberali a nestrácali čas na spísanie článku. Že je január najčastejším mesiacom rozchodov je proste fakt! Zistili sme, čo si o tom myslia psychológovia, prečo sa to tak deje, ale hlavne prichádzame so zásadami, vďaka ktorým sa váš vzťah do januárových rozchodových štatistík nezapíše.

Psychológovia na tomto fenoméne nevidí žiadnu veľkú vedu. Vraj ide hlavne o ponorkovú chorobu, ktorú dovŕšili starosti okolo Vianoc a konca roka, kedy sa pripravuje veľa vecí a paradoxne vlastne nie je na nič pokoj, hoci ide o sviatky pohody. Len si spomeňte, koľkokrát ste sa stali priamymi zúčastnenými konfliktov a nezhôd počas sviatkov, kedy sa plánujú návštevy rodín a príbuzných. Všetko musí byť hlavne pre partnerky v tých dňoch dokonalé. Preto je január mesiacom, keď mnohé únava a splín doženie. Jednoducho cez december sa začal pohár kopiť až na Nový rok pretiekol. A určite to poznáte - nový rok, nové začiatky. Práve sme narazili na bod, kedy sa s vami vo vzťahu prestane počítať a počas januára dostanete kopačky, akonáhle partnerka naberie odvahu bolestivou konverzáciu otvoriť. Nepríjemné, že? Túžba partnerky po novom začiatku a vzťahovom osvieženie však nemusí znamenať ukázať na ňu, že ona je tá zlá a za všetko môže. Jasne, emócie sú niekedy ťažko zkrotitelné a Raci môže byť v tom okamihu ta tam, ale uvedomte si, že partnerku pravdepodobne vo vašom vzťahu niečo dlho štvalo a v období januárovom - mesiaci, keď sú krátke dni, stále je tma, trávime viac času doma spoločne a v uliciach panuje mrazivo alebo plieskaníc, proste všetko explodovalo vo vyústení rozchodu. Pretože vy ste si vo všetkom tom stereotypu nespokojnosti nevšimli, či bola prehliadaná s tým "to bude dobré". Podľa psychológov je práve tento príklad najčastejšie šablóna. Vzájomné rozchody z "rozumu" a postupné vyprchaní vzájomnej láskyštatisticky menej časté.

AdobeStock_297709776

Takže ako z toho? Je rozchod jedinou možnosťou? A možno nejako vysledovať, že január bude prúser pre váš vzťah? Toto vám môže pomôcť aby január nebol mesiacom rozchodov:

Začnite analýzu predchádzajúcich mesiacov vďaka zvýšeniu emočnej inteligencie

Samozrejme, môžete sa svojej partnerky napriamo opýtať, čo sa deje, že máte pocit, ako by váš vzťah strácal "drive" a prestával byť pre náprotivok uspokojujúce. Ak však neodhadnete situáciu a spýtate sa nevhod, môže to byť celé kontraproduktívne a partnerka bude ešte viac rozčúlená či to celé skončí hádkou už tak nabrúsené ženy. Naše citlivé náprotivky milujú, keď si sami všímame a vieme čítať prianie, bez toho aby bola vyslovená. Tu sa zráža naše mužské racionálne uvažovanie a ženské emócie. Všimli ste si niekedy, že ženy často hovoria úplne niečo iné, než si v skutočnosti myslí? Ťažko sa v tom zorientovať! Prečo mnohokrát nevie ženy hovoriť jednoducho a napriamo? Priznajte si, páčila by sa vám vaša partnerka, keby konala ako muž? Asi veľmi nie, že? Preto je potrebné začať makať na emočnú inteligenciu. Môžete začať všímaním si svojich emocionálnych reakcií počas dňa, reakcií svojho tela na ne a uvedomovať si, ako sú vaše emócie a vaše správanie prepojené. Trénujte si rozhodovanie o tom, ako sa budete správať. Všetci muži, ktorým sa dnes hovorí alfa samce alebo baliči majú nadpriemerne vysokú emočnú inteligenciu, a preto tak dobre dokážu odhadnúť a pochopiť správanie a potrebám žien namiesto toho, aby sa zaoberali tým, čo im ženy vykladajú.

Vďaka zlepšeniu emočnej inteligencie dokážete ľahko rozlúštiť, čo pre vašu partnerku bolo v predchádzajúcich mesiacoch negatívne a jednoducho sa do budúcnosti týchto vzorcov vyvarovať alebo ešte lepšie rozbehnúť okamžitú nápravu, ktorá lásku partnerky k vám opäť zaručene zapália.

Pridávajte dotyky, pretože tie sa v dlhodobom vzťahu často vytráca

Dotyky sú rozhodne jedným z najlepších lepidiel vzťahu. Nezabúdajte, že ženská potreba nehy sa však neobmedzuje len na dobu prvej veľkej zamilovanosti či sexu. Myšlienka, že my muži nemáme svoje city prejavovať, aby sme si zachovali svoju maskulinitu je chybná. Samozrejme, že byť na druhej strane spektra - ufňukánek a večný stěžovač, je tiež úplne zle. Pamätajte si, že neha neslúži len k milostnej predohre a žena ju nutne potrebuje nielen k svojmu vzrušenie. Skúste ísť náprave ústrety jednoducho - pridajte napríklad pusu a pohladenie na rozlúčku pri odchode do práce, na privítanie, na dobrú noc. A keď už sa ľahko hádate či spolu v nejakej veci nesúhlasíte, jednoducho si sadnite proti sebe a miesto výčitiek pridajte fyzický kontakt, objatie, pohladenie.

Nikdy nevyslýchejte, či nechcete hlbšie klesnúť

Nezhody vo vzťahu často vedú môže k vypočúvanie svojich partneriek. Medzi vypočúvanie nepatrí bežné opýtania sa, ale akonáhle sa pridá nátlak a neodbytnosť, preklopí sa situácia do tejto zúfalej praktiky. Opýtajte sa sami seba, či ste akýmkoľvek vyslýcháním niečo vyriešili, alebo či situácia viedla k ešte väčšej hádke. Miesto vypočúvanie zapracujte na predchádzajúcom bodu a uvidíte, že sa vám partnerka sama rada po čase zverí, čo jej trápi alebo trápilo.

Naučte sa chváliť

Pochvala a ocenenie má neskutočnú silu, keď sa správne podá. Zabúdanie na tieto kľúčové prvky medziľudských vzťahov býva časté v pracovnom živote i vo vzťahoch. Ak snahu vašej partnerky v zamestnaní nikto neocení a ona príde domov, kde sa žiadne pochvaly tiež nedočká verte, že je to pre ňu extrémne frustrujúce. Ako teda pochváliť úplne najväčším efektom? Pochvala je druhým prijatá najlepšie vtedy, ak je myslená úplne úprimne a od srdca. Aby sa to dosiahlo, naučte sa všímať všetkého, čo vaša partnerka robí alebo sa snaží robiť. Aj keď sa niečo nepodarí, ale bolo do toho dané srdca, je vhodné pochváliť za vynaloženú snahu. A bez pochyby je lepšie chváliť nejako než vôbec.

AdobeStock_133793577

Snažte sa spestriť váš milostný život

Ako beží čas, túžba z každého vzťahu pomaly vyprcháva a sex sa stáva rutinou. Niektorým párom to vadiť nemusí, ale štatisticky existuje veľká časť partneriek, ktoré dlhodobo nie sú dostatočne uspokojované. Ak do toho "búši" najradšej ako o život, ale bez akejkoľvek sexy predohry a zmien, môže byť vaša rutina pre partnerku absolútne nedostatočné, pretože jej týmto spôsobom horko ťažko dokážete k úžasným orgazmom, ktoré túžia ako každá iná ženská sexuálna bytosť prežívať. Takže čo pre zmenu urobiť? Napríklad zmeniť prostredie môže byť zážitok pre oboch z vás. Je naozaj trochu nuda, keď sa stále milujete len v posteli. A od nudy nemusí byť ďaleko k nevere. Využívajte ďalšie miesta u vás doma alebo niekde, kam ste sa vydali na výlet. Skúste čokoľvek odvážneho, čo vás oboch zaručene vzruší na novú úroveň. Tú môžete dosiahnuť aj s rôznymi erotickými hračkami, afrodiziakami alebo s experimentovaním v polohách a štýloch milovanie. Zaručene k sebe touto cestou nájdete blízkosť, ktorá sa v posledných mesiacoch vytrácala.

Nekupujte hlúposti

Snaha si kohokoľvek "kúpiť" je podobným zúfalstvom ako vypočúvanie. Nemyslite si, že keď je vo vzťahu všetko zle, spraví to darčeky. Samozrejme, že takýto kyticu ruží srdca zahreje, ale nie je dlhodobým riešením. Radosť z materiálna je prchavá. Umocnené je to práve v prípade darovania. Tohto princípu si môžete najlepšie všimnúť u detí, ale dá sa aplikovať aj na nás dospelých.

A na záver - nezabudnite sa u toho všetkého starať riadne sami o seba. To, čo robíte pre seba, je totiž rovnako dôležité ako to, čo robíte pre vzťah.