Dnešný článok sa točí okolo dosť horúcej témy a pravdepodobne vás zaujíma, kde je pravda. Kto má vo vzťahu väčšiu moc? Kto má navrch v nepríjemných situáciách vo vzťahu alebo dokonca v hádkach? A čo im dáva výhodu, ak vôbec nejakú? Dôvody, prečo má jedno pohlavie často navrch nad druhým, bez toho, aby sa to na prvý pohľad zdalo, vás určite prekvapia.

Skôr než sa dostaneme k podstate otázky, je dôležité niečo poznamenať. A tiež podrobnejšie rozlíšiť realitu danú prirodzeným ľudským vývojom v porovnaní s pozíciami, do ktorých nás tlačí spoločnosť. Vzdelávací systém a súčasná spoločenská nálada sa nám snažia nahovoriť, že obe pohlavia sú rovnaké. Samozrejme, rovnosť musí byť absolútna, to nikto nespochybňuje. Znevýhodňovanie žien v odmeňovaní a ďalšie podobné neprávosti sú rozhodne nesprávne a v dnešnej spoločnosti dvadsiateho prvého storočia by sa nemali diať. Určite si to nemýľte s rovnosťou pohlaví. Identita tu jednoducho neplatí. Muži a ženy nie sú identickí, ale vzájomne sa dopĺňajú, čo je na míle vzdialené od identity. Význam komplementarity spočíva vo vzájomnom dopĺňaní sa. Na akej úrovni to myslíme? Vo všetkých! Muži skrátka kompenzujú nedostatky žien a naopak. Bez ohľadu na to, kam sa naša spoločnosť bude uberať, tento prirodzený biologický a sociálny rozdiel bude vždy platiť. A teraz k podstate otázky v nadpise. Kto z tohto pomyselného vyvažovania, na ktorom je založená veľká časť úspešných vzťahov, zvyčajne vychádza ako víťaz? Pravdou je, že sú to ženy. Ale čo to je? Čím to je, že po rokoch vzťahu dokážu často aj z toho najmužnejšieho muža urobiť submisívneho jedinca, ktorý prikyvuje na všetko, čo žena povie, alebo, medzi komunitou majstrov zvádzania, takzvaného beta samca?

Hlavným dôvodom, prečo to tak je a bude, je skutočnosť, že ženy majú vo všeobecnosti ťažší život ako muži. Zdá sa vám, že je to postavené na hlavu a otravnosť pri nespravodlivosti vás núti prestať čítať článok a okamžite ho zatvoriť pri kliknutí myšou? Potom trochu spomalte a premýšľajte o tom. Zdá sa vám váš život komplikovaný? Je žena tá, ktorá má v mojom živote väčšiu ľahkosť? Najmä ak je krásna? O kráse budeme hovoriť v súvislosti s ľahkosťou života, ale teraz zvážte tieto fakty. My muži, samozrejme, musíme prekonávať mnohé nástrahy života a často to nemáme ľahké a musíme bojovať o svoje miesto v živote, ale určite sme ušetrení toho, čo si možno predstaviť pod pojmom fungovanie fyzického tela - menštruácia, tehotenstvo a pôrod alebo iné strasti, ako napríklad zložitosti vzhľadu po prekročení určitého veku. Práve kvôli týmto a ďalším skutočnostiam, ktoré nás možno hneď nenapadnú, a preto ich rozoberieme jednotlivo, sú ženy odolnejšie, pripravenejšie znášať nepohodlie či dokonca utrpenie, a preto sú vo vzťahoch často silnejšie ako muži. Mali by sme si bezpodmienečne vážiť ženy za to, čo musia znášať, ale zároveň tieto skutočnosti zohľadňovať v ďalšom spoločenskom fungovaní a spolužití. Ak si to uvedomíte, vaše vzťahy budú lepšie.

Problém biologických hodín a klesajúcej atraktivity

My muži máme jednu nespornú výhodu a zdá sa nám to také samozrejmé, že si často neuvedomujeme, aké komplikované to majú ženy v tomto smere. Skrátka, starneme pomalšie, hoci tvrdá práca si často vyberá svoju daň. S blížiacou sa tridsiatkou nám nezačnú tikať biologické hodiny, takže nemusíme úzkostlivo a rýchlo hľadať toho pravého partnera, s ktorým by sme mohli mať dieťa, kým je čas a žiadne riziko. Ženy sú kvôli hodinám vystavené obrovskému stresu, ktorý ich okolie často znásobuje dotieravými otázkami, kedy už konečne príde dieťa. A predsa je tu jedna vec. Ženy v tomto veku si dobre uvedomujú, že ak chcú byť rovnako atraktívne ako doteraz a mať záujem o tých najkvalitnejších mužov, musia sa o seba viac starať. Boja sa, že o niekoľko rokov prestanú väčšinu mužov zaujímať a zostanú bez kvalitného vzťahu. V skutočnosti maximálna atraktivita žien klesá vo veku 22 až 26 rokov a potom už len klesá. My muži nie sme v tomto veku ani zďaleka na vrchole svojej atraktivity. Okrem toho máme náš pomyselný vrchol v oveľa väčšom rozsahu, a to od 30 do 45.

Veľkú úlohu zohráva strach žien z mužov

Ženy si počas života vytvárajú rôzne obranné štíty proti mužom. Brániť sa pred dotieravými úchylmi, obťažujúcimi osobami, agresívnymi mužmi alebo rôznymi prenasledovateľmi, ktorí ich prenasledujú a nedajú im pokoj. Niet divu, že ženy sú na nás veľmi dobre vycvičené a majú mnoho pomyselných majákov, ktoré ich môžu vopred upozorniť na mužské správanie, ktoré by ich mohlo ohroziť. Napríklad na prvom rande žena nikdy nevie, kto je muž oproti nej. Ako mu môže dôverovať? Po akom čase sa mu môže otvoriť? A ak sa javí ako príjemný sexi spoločník, príťažlivý muž, po akom čase mu žena dovolí, aby ju pobozkal, vyzliekol a mal s ňou sex bez toho, aby sa potom cítila príliš lacno? Ženy určite nechcú byť vnímané ako kurvy, aj keď milujú sex ešte viac ako my. Majte to na pamäti, či už idete na rande, alebo ste vo vzťahu. A nebuďte prekvapení, že ženy majú často väčšiu moc ako muži.