Ak si niečo nemôžete kúpiť, sú to skúsenosti, ktoré postupne formujú váš život. Ani nemusíte byť experti na duchovno, aby bolo zrejmé, že pred skúsenosťami stojí myšlienky a práca s nimi. Myšlienky, to sú aj fantázie a fantázie, to je veľká časť spokojného milostného života. S tým je úzko späté aj mentálne uvoľnenie, zmenený stav vedomia, zníženie stresu a vnútorný pokoj - alfa a omega toho, užiť si očakávanú rozkoš a priviesť partnerku k nezabudnuteľným vyvrcholeniu. Je meditácie tou najľahšou cestou, ako myseľ ovládnuť vo svoj prospech? Oplatí sa do nej investovať čas? A aké sú druhy meditácie a koľko času to vlastne všetko zaberie?

Odborníci sa zhodujú, že meditácia a sexualita spolu úzko súvisia

Meditácia dávno nie je niečím, čo je brané ako póza ezoterických nadšencov so záľubou v ázijských kultúrach. Napriek tomu si niektorí stále myslia, že meditovanie je niečo ako ukážka slabosti - že sami so sebou neviete pracovať, moc sa prežívate a možno, že ide aj o záležitosť pre nudiace sa nespokojné ženy. Aká hlúposť! Vzťah k meditácii nie je protipólom maskulinity, sily a sebavedomie. A či vám to niekto bude tvrdiť, spýtajte sa ho, či nezostal zaseknutý niekde v konzervatívnych, postkomunistických devadesátkách.
Čo sa to vlastne deje? Čo umožnilo také popularizácia meditovanie v posledných rokoch v našej inak skôr konzervatívny spoločnosti? Za všetkým hľadajte nároky na súčasného človeka v dnešnej hektickej dobe, zameranej na výkonnosť. Mať príležitosť zastaviť sa, na nič nemyslieť, užívať si prítomný okamih, uvoľniť sa a vnímať reakcie svojho tela - to je mnohokrát vzácnosť. Niet divu, že je tak ľahké strádať aj v sexuálnom živote, keď sa nevedomky odnaučíte zastaviť sa a vedieť prežívať. A meditácia to môže znovu "hodiť" do normálu. Nie je potrebné sedieť v tureckom sede, vyslovovať mantry, ako je "Óm", skôr ide o to sústrediť, vnímať čo sa deje a čo vaša myseľ robí.

Koľko času meditácie zaberie a aký typ vykonávať?

V súčasnosti meditácii ordinujú aj sexuálne koučovia, ale na cestu za skrotením myšlienok vedúce ku skvelému sexu sa môžete vydať aj sami, testovať, čo na vás funguje a aký typ meditácie vám vyhovuje. S časovou investíciou to však nie je práve ľahké odhadnúť. Niekto má v hlave taký myšlienkový a stresový závod, že perfektný začiatok môže predstavovať 10 minút meditácie ráno po prebudení pre "naladenie sa" na pracovný deň a ďalšie patnáctiminutovka popoludní po príchode domov a večer pred spaním. Inému ranný rituál nemusí vyhovovať a vyššia účinnosť nájde na jedinej dlhšiu meditáciu pri večeri. Samozrejme môžete meditovať aj s partnerkou. Zladíte s ňou tempo dychu a preskúmate faktory, ako je jej vôňa, uvoľnenie a teplota. Takto chvíľu spoznávajte, ako sa náprotivok cíti, poprípade ako reaguje na vašu prítomnosť. Meditáciu ukončite tým, že sa chytíte za ruky a pohladíte sa. Existuje toľko variácií ...

Väčšina meditačných techník je pod povrchom veľmi podobná, všetko začína uvoľnením tela a upokojením mysle, ale jednou z najpopulárnejších a možno aj najúčinnejších techník súčasnosti je bezpochyby metóda mindfulness. Kľúč k nej väzí v pozorovaní svojich hlbokých nádychov a výdychov, alebo v predstavovaní predmetov, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné a uvoľňujúce pocity. Postupom času môžete prejsť z tejto techniky až k predstavovaní si celých scén a ľahšie si ich predstavovať emočne, ako by boli realitou. Možno sa dostanete až do štádia, kedy váš mozog tieto predstavy prevezme skutočne ako realitu. Potom, až na samotnú vec dôjde, treba na prvé milovanie s novou partnerkou, vaše telo bude automaticky uvoľnenejší, vzhľadom ku zníženému stresu vďaka pokojnej hlave.

Meditácia a milovanie

Čo vás pri milovaní najviac limituje a vzďaľuje od toho, aby ste si to s partnerkou naplno užili? Strach zo zlyhania? Nerozhodnosť? Márna snaha sa uvoľniť? Čo za to môže? Predovšetkým hlava! Vypnutie vodopádu myšlienok a koncentrácia na príjemné pocity vám okrem pestrejšieho sexu prinesie tiež schopnosť regulovať vzrušenia, a to ako hore, tak aj dole. Riadiť situácii je predsa to, čo chcete alebo nie? Meditačné cvičenie podľa odborníkov môže pomôcť s udržaním erekcie či lepšiu kontrolou ejakulačného reflexu, ženám so schopnosťou uvoľniť sa a prežívať zaujímavejšie spektrum orgazmov.
A keby sa niečo pokazilo? Meditačnej praxe zlepšuje zvládanie emócií a zvyšuje emocionálne inteligenciu. Zároveň pomáha posilňovať empatiu, lepšie porozumieť sebe i druhým. Takže aj keď sa pri milovaní ocitnete pri nejakej trápnej situácii, nebudete zbytočne a prehnane reagovať.

Ako najľahšie začať meditovať?

Zamyslite sa nad svojimi prioritami a zistite, v ktorú časť dňa si dokážete najľahšie nájsť chvíľu pre seba. Stačí pár minút denne a výsledok vás môže veľmi milo prekvapiť! Testujte, čo s vami vedomé dýchanie a upokojujúce sa myseľ robí, snažte sa byť pozorovateľom, nezasahujte zbytočne. Až si vytvoríte rutinu, môžete začať pridávať, skúmať, hľadať techniky, ktoré vám vyhovujú. Budete sa diviť, ako vás pravidelná meditačnej praxe posunie aj v milostnom živote.