Mnohé páry sa dnes už o Valentína veľmi nezaujímajú. Ženy sú, samozrejme, viac zaľúbené kvôli romantike, ale mnohí muži majú 14. februára jednoducho plné zuby. Ako si stojíte? Pokazil vám obchod a biznis okolo neho neviditeľné kúzlo hlbokej harmónie a možných intímnych prekvapení? Viete čo? Vyskúšajme niečo!  Oznamujeme únik z valentínskeho stereotypu. Namiesto toho spoznajte povahu svojho partnera pomocou jednoduchého testu. To o vás dvoch prezradí oveľa viac ako rôzne darčeky.

Možno si hovoríte, prečo by ste mali robiť nejaký test so svojím partnerom? Musí to byť nevyhnutne na Valentína? Nemusí to tak byť, ale pri tejto príležitosti je vhodný čas niečo o ňom povedať. Ako iste uznáte, na Valentína si dávate darčeky, aby ste sa navzájom potešili, boli spolu a zároveň sa lepšie spoznali. Vzájomné spoznávanie je najmä o pochopení povahy toho druhého, o preniknutí do jeho myšlienkových pochodov, o zistení, na čo váš partner reaguje, čo ho môže upokojiť, uviesť do rozpakov, uspokojiť, vzrušiť. V dnešnom rýchlom svete je pre nás niekedy ťažké naladiť sa na tieto frekvencie vnímania, zbaviť sa starostí a odhodiť všetky pomyselné štíty, ktoré nám vek otupil, aby sme sa spojili s okolím. Ako muži sme v tomto smere porazení. Je to spôsobené tým, že sme neustále racionálni, takže niekedy viac konáme, ako myslíme, a emócie sú pre nás neslušné slovo, aby sme sa náhodou necítili slabí. Ženy sú oveľa emotívnejšie, ale ultrakorektný vek aj toto veľmi otupil. Faktom teda je, že ani skvelý valentínsky darček nemusí byť dokonalou sondou do duše druhého človeka, pretože ako sa hovorí, naše jemné vnímanie je často značne opotrebované rýchlou dobou a zároveň Valentín už dávno nie je tak spontánny, práve naopak. Jeho marketingové zneužívanie dosiahlo vrchol, dary o ňom sú často z nutnosti, a nie z vášne a túžby, z túžby dávať a tešiť sa.

Je to pesimistické? Ale nie! Vôbec nie. Je to len vzťahovo-sociologická perspektíva, z ktorej sa dá vyťažiť veľa dobrého. Možno to vo vás prebudí stratenú spontánnosť. Prinúti vás zastaviť sa a zamyslieť sa nad svojimi vzťahmi. Alebo vás možno teraz, keď tušíte, že súčasné valentínske darčeky a každodenná rutina vám často neumožňujú spoznať váš náprotivok, a najmä jeho povahu, navnadí na to, aby ste si vyskúšali náš spoločenský test.
Čo to je? Skrátka o obyčajnom prosení, o prosení o láskavosť v úplne obyčajných, nesviatočných dňoch, keď sa od vás bežne nič neočakáva, keď sa jednoducho spoločensky, sviatočne, reklamne nehovorí, že by sme teraz mali urobiť niečo jeden pre druhého. Dáva to zmysel? A aký je cieľ? Cieľom je odfiltrovať z vášho bezprostredného okolia sebecké, infantilné a iné osoby, ktoré si vás nezaslúžia. Test dokonale vypovedá o charaktere ľudí, oveľa lepšie ako akékoľvek vynútené darčeky. Pomôže vám priznať sa partnerovi, s ktorým práve začínate chodiť, ale dá sa výborne aplikovať aj na priateľov a blízkych, ktorými sa obklopujete. Tak poďme na to!

Úlohou testu je požiadať o niečo, o čo bežne nežiadate. A stačí k tomu len málo. Uveďme si príklad. Váš nový partner príde k vám domov na rande. Už ste do nej veľa investovali, nedávno ste zaplatili za večeru, film a teraz chcete opäť niečo. Na oplátku. Pred rande jej napíšte, že ju žiadate, aby sa cestou zastavila v obchode a vyzdvihla napríklad mlieko, mandarínky alebo čokoľvek, čo vám doma momentálne chýba a čo je bežná vec, ktorú nebude mať problém nájsť. Potom pozorne sledujte jej reakciu. Ak povie, že áno, nie je to problém, a zároveň nechce tento malý nákup neskôr za každú cenu speňažiť, vyhrali ste. Je to dievča, ktoré sa na nič nehrá, záleží jej na vás a nebude sa s vami zahrávať ani neskôr vo vzťahu. Ale ak to odmieta, ospravedlňuje sa, že kvôli tomu mešká, čo je dobrý argument na to, aby to zvalila na seba, alebo zabúda, pravdepodobne si vás veľmi neváži, neberie vás vážne a možno nedokáže fungovať v bežnom svete, ak jej partner všetko nezabezpečí a nekúpi za ňu. Veľmi dobre zvážte, či potom s takýmto človekom nadviažete hlbší vzťah. Skrátka, nezabúdajte, že každodenná realita a všednosť vypovedajú o tom druhom oveľa viac ako pekný darček a sladké slová na Valentína.

Ako použiť takýto test na priateľov a prečo ho robiť? Lepšie ako vysvetľovanie dôvodov vám poslúži staré, veľmi múdre príslovie, ktoré hovorí, že ste priemerom piatich najbližších ľudí, ktorých máte okolo seba. Pamätajte na to a vpúšťajte si k sebe len ľudí, ktorí za to naozaj stoja, ľudí, s ktorými sa môžete navzájom obohatiť, pomôcť si, byť si navzájom užitoční. Skúste ich teda aj vy otestovať, požiadajte ich o malú láskavosť, dokonca aj o prinesenie kávy do kancelárie. Uvidíte, ako budú reagovať. Hneď zistíte, ako veľmi si vás ľudia vážia a ako vážne vás a vaše potreby berú.