Ak existuje niečo, čo sa môže do vášho života vkradnúť veľmi zákerným spôsobom úmerne vášmu veku alebo dlhému vzťahu, je to syndróm subpantofílie. Odborníci na vzťahy to bežne označujú ako syndróm alfa samca, ktorý sa mení na beta samca. Čo tým myslíte? Je to smrteľná choroba pre vaše vzťahy a intímny život? A ako zistíte, či už ňou trpíte?

Keďže vám pravidelne prinášame články o intímnom živote, vzťahoch a zdravom životnom štýle, ktorý podporuje intimitu, nemôžeme sa vyhnúť téme submisivity - beta mužov. Verte mi, že až 70 % mužov v dnešnej spoločnosti, ak máme na mysli tú západnú, do ktorej, dúfame, väčšina z nás zapadá, je ňou ochromených. Čo je na tom zlé? Žijete šťastne svoj vlastný život? Možno je lepšie to brať trochu inak...

Niektorí ľudia si neuvedomujú, že sú subpantofili. To je problém procesu plazivého rastu. Charakteristika takéhoto muža je celkom jednoduchá - cíti sa vo vzťahu slabý, je pre neho ťažké rozhodovať, dávať vzťahu smer a nové naplnenie, nesnaží sa a podvedome preberá submisívnu úlohu, ktorú má väčšina žien, pokiaľ nie sú prirodzene veliteľky. Navyše, toto všetko môže byť dosť ťažké priznať. Za všetkým hľadajte ego!

Ak by sa urobil veľký prieskum, veľká časť mužov, patriacich do skupiny subpantofilov, by na svoju obhajobu povedala, že sú vlastne šťastní, a všetko by ukončila otázkou, čo je zlé na tom, že sú beta. Možno niektorí naozaj sú. Nech sa páči. Ak by však boli všetci stopercentne úprimní, priznali by podvedome dlhodobú nespokojnosť, frustráciu a možno aj pocity zlyhania a nenaplnených túžob. Z čoho to usudzujeme? Nie je tajomstvom, že práve kvôli takýmto problémom prichádza mnoho mužov k psychoterapeutom a vzťahovým poradcom. A niet divu! Muž, ktorý je tzv. pod papučou, beta, zanedbáva svoj osobný program a hodnoty v medziľudských vzťahoch. Nielen vo vzťahoch, ale aj v iných dôležitých oblastiach svojho života sa podriaďuje názorom a túžbam iných, dominantnejších osôb vo svojom okolí. Stupeň podriadenosti sa môže líšiť v závislosti od toho, o koho ide. Beta sa rôzne podriaďuje peknej priateľke, hádavej manželke, konzervatívnym rodičom, arogantnému šéfovi, asertívnemu a mužnému susedovi, všeobecnému spoločenskému tlaku, rovesníkom a tak trochu spoločensky tápe všetkým okolo seba. Je takýto život autentický? Zodpovedá to mužovi, ktorý vyžaruje naplnenie, vášeň a automaticky odvodenú príťažlivosť pre ženy? Pravdepodobne nie veľa, však?

Umenie, sebavedomie, sila, odvaha, dominancia, asertivita a vysoká sociálna inteligencia sú úplne iné karty, s ktorými sa dá v živote úspešne hrať. Ak ste sa charakterizovali ako človek, ktorý úspešne smeruje k betaapostáze, možno je načase ukázať tomu všetkému prostredník a vrátiť sa na správnu cestu. Koniec koncov, ide o spokojnosť so sebou samým a bezhraničnú radosť zo života.

Najčastejšími a poriadne zlomyseľnými pomocníkmi na tejto horskej dráhe k beta životu a podriadeniu sa všetkému a všetkým sú STRACH a LENIVOSŤ. Práve ste analyzovali dvoch úhlavných nepriateľov! Práve tieto dve vlastnosti vás podvedome nútia robiť rôzne ústupky.

Už žiadne ústupky od najmenších - tu je začiatok zmeny!

Najväčšou hlúposťou, ktorú môžete urobiť na ceste späť, je naložiť si veľa od začiatku a chcieť okamžitú zmenu. Vezmite si jed na to, že vaše okolie si bude myslieť, a vaša rodina tiež, že ste sa úplne zbláznili. Na váš nečakaný odpor si jednoducho nezvyknú! Určite si nechcete pokaziť vzťahy. Začnite teda pomaly. Ďalším dôvodom je, aby ste sa nestali beta subapologétom tým, že sa stanete úplným tvrdohlavým idiotom, pretože nie každý ústupok možno považovať za zlý. Ústupky, ktoré by ste si mali začať zakazovať, sú tie, ktoré sú v úplnom rozpore s vaším životným štýlom, hodnotami, presvedčením a vedú ako pomalý, ale istý dopravný pás k sluhovi, ktorý znižuje vašu životnú spokojnosť.

Kde je vhodné začať ustupovať, sú vaše vlastné záujmy. Máte počas obedňajšej prestávky v práci chuť na ázijskú kuchyňu, ale celá vaša kancelária chodí do českej krčmy, kam zvyčajne chodí? Choďte svojou vlastnou cestou, doprajte si, čo chcete! Prepínate každý večer v televízii na program, ktorý chce váš partner? Nájdite rovnováhu. Nútia vás rodičia, aby ste prijali prácu, ktorú nechcete? Vykašli sa na to a hľadaj si prácu, ktorá ťa bude baviť. Sľúbiť priateľke prvé posledné a zanedbávať seba? Kontrolujte sa a neustupujte stále! Čakáte v posteli, čo bude ďalej? Prevezmite opraty, nečakajte, inak budete čoskoro na míle vzdialení od svojich túžob. A bojíte sa, že to preženiete? Na to slúži ľudský dialóg. Nebojte sa diskutovať a objasniť, čo vás trápi.

Pripomínajte si slová ako srdečnosť, ústretovosť, úcta, otvorenosť, porozumenie. Pretože vrátiť sa na cestu správneho muža neznamená byť arogantný, agresívny, hrubý a odháňať všetkých, pretože sa s vami nebudú cítiť dobre. Chcete totiž, aby sa s vami cítili dobre - pretože vy sa cítite dobre!