Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, nakoľko sú k nám niektoré choroby spravodlivé? Čo môže muž vydržať lepšie a čo môže žena vydržať lepšie? Veľké množstvo chorôb postihuje mužov aj ženy. Niektoré choroby však podľa štatistík postihujú jedno pohlavie oveľa častejšie alebo majú odlišný priebeh a závažnosť. Môže sa to zdať nepochopiteľné, keď máme rovnaké srdce, rovnaký mozog a rovnaký počet končatín - všetci sme ľudia. Nechajme teraz bokom sociálne otázky, feminizmus a rovnosť, o tom tento článok nemá byť. Chceme upozorniť hlavne na choroby, na ktoré by si mal dať každý muž pozor.

Slovami perexu, ako sme rovnakí, by vás mohla napadnúť výstižná poznámka. Slovami gurua: "Dievčatá majú kundu, chlapci majú kundu." Áno, najdôležitejšie orgány, ktoré nás udržiavajú pri živote každú sekundu, minútu až dlhé roky do dôchodkového veku, sú takmer rovnako vyvinuté, ale celková fyziológia je odlišná. Samozrejme, že to vie každé malé dieťa na základnej škole, ktoré možno ešte používa slová pinky a pipi, ale my chceme ísť viac do hĺbky. Keď sa začítame do témy fyziológie, zistíme veľké rozdiely, najmä v aktivite a schopnosti produkovať určité hormóny, ale aj v tom, ako sa naše mužské telo vyrovnáva s ukladaním tuku alebo s tvorbou a množstvom svalovej hmoty. Máme o niečo nižší prah bolesti (vďaka hormónu testosterónu), aj keď by sa to dalo spochybniť, keď ženy zvládajú ťažké pôrody a často nás skláti prechladnutie. Zaujímavé je, že v náš prospech hovorí aj o niečo hrubšia koža. Na druhej strane nie je ani zďaleka taká jemná a ženská.

Keďže sa ako muži cítime odolnejší, možno očakávať, že budeme žiť dlhšie. Veľká chyba! Ženy nás prežívajú približne o šesť rokov, a to takmer na celom svete. Zdá sa, že zdravie mužov je teraz krehkejšie. Do istej miery áno. V čom sme znevýhodnení? Skôr ako sa dostaneme k samotným chorobám, urobme si malú, ale veľmi dôležitú odbočku ku genetike. Ženy majú vo svojom genetickom kóde niektoré obranné mechanizmy, ktoré nám chýbajú. Tie pretrvávajú až do menopauzy a chránia ženy napríklad pred aterosklerózou alebo infarktom. Štúdie a prieskumy hovoria jasne - až v priebehu starnutia, najmä v dôchodkovom veku, sa podiel úmrtí na tieto choroby medzi pohlaviami vyrovnáva. Mimochodom, trochu mimo témy - vedeli ste, že oveľa viac mužov zomiera v dôsledku nedbanlivosti? Viac riskujeme, jazdíme nebezpečne, jazdíme na bicykli a sme menej zodpovední - paradoxne za to môže aj spomínaný hormón testosterón.

Muži trpia rakovinou viac

Rakovina určite nie je niečo, v čom by ste mali "súťažiť" alebo čo by ste mali preháňať. Práve kvôli závažnosti ochorenia ho zaraďujeme na prvé miesto, pretože hoci rakovina prsníka je u žien pomerne častá a prevencia by mala byť normou, muži trpia rôznymi druhmi rakoviny celkovo oveľa viac. Najčastejšie sa vyskytujúcimi druhmi rakoviny sú rakovina pľúc a rakovina hrubého čreva. Výskyt týchto ochorení väčšinou súvisí s tým, ako sa o seba staráme a aký máme životný štýl. A muži majú niekedy naozaj hrozný životný štýl. Zamyslite sa nad tým, ako sa o seba staráte. Vidíte nejaké rezervy? Radšej si vyjdete s priateľmi na pár pív, ako by ste mali športovať, a ste pravidelný fajčiar? Podľa odborníkov sú na vine práve tieto tendencie. Napríklad rakovina pľúc je každoročne diagnostikovaná takmer päťtisíc mužom. V posledných rokoch však výskyt rakoviny pľúc u žien stúpa a je šiestou najčastejšou rakovinou. Ako muži na tom nie sme veľmi dobre napríklad s leukémiou, rakovinou krvi.

Ochorenia srdca a vysoký krvný tlak

Už sme spomínali, že ako muži vlastne nemáme "obranný mechanizmus" proti infarktu a ateroskleróze (korózii ciev, pri ktorej sa v stenách tepien hromadí tuk, vápnik a cholesterol a poškodzuje ich). Oveľa viac nás však trápi aj angína pectoris, zápalové ochorenie srdca, srdcová arytmia alebo búšenie srdca a problémy s chlopňami. Aj vysoký krvný tlak - hypertenzia je častejšia u mužov. Bez ohľadu na vek sa zamerajte na to, aby ste zbytočne neprijímali veľké množstvo nezdravého typu cholesterolu nazývaného LDL - lipoproteín s nízkou hustotou.

Cirhóza pečene

Ach áno, opäť ten alkohol. Pečeň, ktorá sa príliš často prelieva alkoholom, začne nahrádzať pečeňové bunky spojivovým tkanivom - ľudovo nazývaným "tvrdnutie pečene". Alkohol je toxín, ktorý pečeň dokáže účinne odbúrať, ale samozrejme, ak je niečoho príliš veľa, po čase sa to stane neznesiteľným. Len zriedkavo sa vyskytujú chronické ochorenia, ktoré spôsobujú tvrdnutie pečene. Najčastejšie je jednoducho príčinou úplne zbytočného a nekontrolovaného alkoholizmu - v tom sú majstri najmä muži.

Parkinsonova choroba je v pomere 3:2

Pri Parkinsonovej chorobe ide o ochorenie centrálneho nervového systému. Nervových buniek, ktoré produkujú dopamín, ubúda. Mnohí ľudia sú v súčasnosti na tomto hormóne takmer závislí - dopamín sa vyplavuje, keď dostaneme lajk na Instagrame alebo dokonca keď sledujeme porno. Dopamín však nie je len tak hocijaký hormón. Je to neurotransmiter a látka, ktorá zabezpečuje prenos signálov medzi nervovými bunkami. Jeho nedostatok potom ovplyvňuje motorické schopnosti a celkový psychický stav. Starých mužov s Parkinsonovou chorobou sú plné domovy dôchodcov, ale choroba sa nevyhýba ani mužom po tridsiatke. Hoci ide o jedno z najčastejších neurologických ochorení, lekári ho stále nedokážu úspešne liečiť.

Dna, metla obéznych mužov

Dna je veľmi bolestivé ochorenie, presnejšie porucha metabolického systému organizmu, ktorá sa prejavuje extrémnym zápalom kĺbov. Takúto veľkú bolesť spôsobujú drobné kryštáliky. Ide o kryštáliky kyseliny močovej, ktoré sa u pacientov s dnou vrství v priestoroch medzi kĺbmi, tvoria usadeniny a sú veľmi ostré. Obézni muži sú najčastejšie postihnutí týmto ochorením kvôli nesprávnej výžive, s ktorou veľmi úzko súvisí. Je to spôsobené najmä nadbytkom potravín s vysokým obsahom purínov. Ich veľké množstvo sa nachádza najmä v mäse, hovädzom, bravčovom a divine - preto sa táto choroba vždy nazývala chorobou kráľov (zverinu mali takmer denne). Puríny sa nachádzajú aj v alkohole, mnohých strukovinách a vyzretých syroch.